42 663 76 49, 607 304 304
ul. Bratysławska 5b, 94-032 Łódź
biuro@adanrolety.pl

Jakie żaluzje wybrać - aluminiowe czy drewniane?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem osłon przeciwsłonecznych do naszego domu, nierzadko stajemy przed trudnym wyborem rodzaju tego produktu. Wybrać rolety, czy żaluzje?. Jeżeli już wybierzemy żaluzje, musimy się zdecydować jakie. Istnieje bowiem wiele rodzajów żaluzji w zależności od miejsca przeznaczenia oraz materiałów, z jakich zostały wykonane. Poniżej przedstawiam opis żaluzji drewnianych oraz aluminiowych i mam nadzieję, że będzie on pomocny przy doborze odpowiedniego produktu.

Żaluzje drewniane wykonane są zazwyczaj z egzotycznego drewna Baswood lub Abachi, rzadziej z prasowanego bambusa. Żaluzji nie wykonuje się z lipy, sosny, dębu i innych spotykanych w Europie drzew, co niestety wpływa na cenę końcową produktu. Drewno egzotyczne zostaje zabejcowane na odpowiedni kolor oraz w późniejszym etapie lakierowane. Lakier chroni drewno przed promieniami uv oraz zapobiega odbarwieniom.

Niezaprzeczalną zaletą żaluzji drewnianych jest ich wygląd. Nadają one pomieszczeniu naturalnego i niepowtarzalnego uroku. Umożliwiają one płynną regulację poziomu nasłonecznienia wnętrza. Odpowiednio dopasowne kolorystycznie do mebli lub innych elementów drewnianych tworzą spójną całość wnętrza. Z uwagi na grubość listków żaluzji drewnianych, należy pamiętać, że żaluzje po zwinięciu zajmują około 12% wysokości. Jako produkt naturalny, żaluzje drewniane mają tendencję do delikatnego ugięcia lamel, co nie może być podstawą reklamacji.

Żaluzje aluminiowe wykonane są ze stali oraz aluminium. Lamele aluminiowe, dodatkowo lakierowane, są zupełnie odporne na rdzę. Sprzyja to długotrwałej eksploatacji oraz używaniu w pomieszczeniach o większej wilgotności, np. łazienka, basen. Szeroka gama kolorystyczna umożliwia dopasowanie żaluzji alu do każdego pomieszczenia, bardzo dobrze komponują się w nowoczesnych wnętrzach z zastosowaniem elementów stali, chromu i aluminium. Żaluzje aluminiowe mają bardzo cienkie lamele (ok. 0.2 mm grubości), więc po zwinięciu nie zajmują tyle miejsca, co żaluzje drewniane. Dzięki możliwości zastosowania taśm drewnopodobnych, żaluzje aluminiowe często stają się alternatywą żaluzji drewnianych.